Víno, nápoj Bohov pre všetkých!


Víno,

nápoj, ktorý je tu s nami už tisícročia. Je to náhoda? Ja myslím, že určite nie je. Množstvo odborníkov z celého sveta nám stihlo do dnešného dňa potvrdiť množstvo výsledkov štúdií o tom ako je víno zdravé, občas ako je nezdravé, no tie sa snažím nevšímať :) Vie sa, že obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a iných látok podporujúcich náš zdravotný stav. Môj profesor, ešte zo strednej školy, pán Jozef Kováč, podla môjho názoru momentálne jeden z najväčších odborníkov na víno u nás nám vravieval, že ak by človek ostal opustený na ostrove a jediné čo by pri sebe mal by bol hroznový mušt v dostatočnom množstve, tak by prežil. Všetko potrebné pre život totiž hroznový mušt obsahuje. Samozrejme, že množstvo zdraviu prospešných látok ako nám vravia odborníci po prekvasení vo víne ostáva. S tým čo vravel sa stotožňujem a to potvrdzuje ešte viac teóriu, že víno je nápoj BOHOV a liekom v jednom. Liekom je samozrejme v tých správnych množstvách. Aj keď, čo to je to správne množstvo? Deci, dve, fľaša vína? :) Pre každého je to iné.

 

“Víno je nápojom pre všetkých”

 

Momentálne popularita vína v slovenskej spoločnosti rastie. To beriem ako veľmi pozitívnu vec. Všímam si to, že si ho obľubujú všetky generácie, samozrejme nad osemnásť rokov :) Musím sa ale priznať, že sa moc nestotožňujem so snobizmom, ktorý je sprevádzaný v určitých spoločenských kruhoch. Tiež  nie som veľkým fanúšikom hľadania manga, limetky, avokáda, upoteného konského sedla a podobných vecí v pohári vína. Chápem ale, že niektorí ľudia to majú radi a je to súčasťou ich prezentácie.

Ľudia by mali piť víno. Mali by piť víno vyrábané z hrozna, ktoré im chutí. A verte či neverte víno chutí všetkým :) Aj tým čo tvrdia opak. Tí čo tvrdia že “NIE”, majú len jeden malý problém a to, že nenašli ešte to správne víno , vhodné pre ich chuťové poháriky. Týmto ľudom odporúčam len jedno. Hľadať a nevzdávať sa. Víno je výborným spoločníkom pri stretnutiach ľudí, rodinnych udalostiach, či len na spríjemnenie všedného dňa. Moc sa teším, z každého kto si našiel k vínu cestu a budem sa tešiť keď nás vínomilcov, bude čoraz viac :)

 

 

Vinohrady, Farebné vinárstvo, Pezinok, 2016

Vinohrady, Farebné vinárstvo, Pezinok, 2016